Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

godło

AKTUALNOŚCI

Artykuły

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

2019-06-05

    8 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek został zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wydarzenie, początkowo skierowane tylko do bibliotekarzy, z czasem stało się powszechnie obchodzonym świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek, podczas którego organizowanych jest wiele konferencji, warsztatów i spotkań dla czytelników. My, jak co roku, postawiliśmy na czytanie dla młodszych klas.

"Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

    Dlatego z członkami Klubu Czytelnika oraz  Szkolnego Klubu Wolontariusza PSP Oddziały Gimnazjalne wyruszyliśmy 30 maja 2019 r. do oddziałów edukacji wczesnoszkolnej, by uczcić Święto Bibliotek i Bibliotekarzy. W klasach pierwszych, drugich oraz trzeciej czytaliśmy „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, 4 prawych i 6 lewych” autorstwa Justyny Bednarek. By sprawdzić, jak uczniowie słuchają,  przeprowadziliśmy  quizy, które dowiodły, że nasi mali koledzy potrafią słuchać czytany tekst. Były brawa i nagrody w postaci zakładek do książek z planami lekcji.

Czytaj więcej o: OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

CO SIĘ DZIEJE W SAMORZĄDZIE UCZNIOWSKIM?- RELACJA SEMESTRALNA.

2019-05-21
 1.     Byliśmy w Konradowej - karma trafiła do cudownych psiaków.
 2.     Podsumowaliśmy pracę uczniów w I semestrze  przygotowując apel.
 3.     Zadbaliśmy o głodomorów - odbyła się kolejna sprzedaż tostów. Były pyszne!!!
 4.     Świętowaliśmy Dzień Kobiet - z życzeniami i słodkościami dla wszystkich Pań.
 5.     Tłusty Czwartek- podtrzymaliśmy tradycję, „zasypaliśmy” szkołę pączkami!
 6.     Walentynki, czyli kochajmy się! Do szkoły zawitała poczta walentynkowa, powstała też mapa naszych ukochanychJ.  Tego dnia słuchaliśmy ulubionej muzy, czytaliśmy piękne cytaty  o miłości…
 7.     Kwestowaliśmy na nyskie hospicjum. Brawo wolontariusze!!!
 8.     Wspólnie z SK PCK zorganizowaliśmy zbiórkę pieniążków na rzecz walczącego z chorobą Igorka - dziękujemy!
 9.     Uczciliśmy kolejną rocznicę wybuchu powstania w gettcie warszawskim - powstała gazetka, obejrzeliśmy filmy zaproponowane przez Muzeum  Żydów Polskich POLIN w Warszawie (byliśmy tam w zeszłym roku).
 10.    W naszej gablocie prezentujemy ofertę szkół  ponadgimnazjalnych -  przed nami ważne wyboryJ.

Samorząd Uczniowski życzy wytrwałości na ostatniej prostej przed klasyfikacją!

 

Czytaj więcej o: CO SIĘ DZIEJE W SAMORZĄDZIE UCZNIOWSKIM?- RELACJA SEMESTRALNA.

POZNAJ, ZANIM OCENISZ

2019-04-23

„Tym, co łączy wszystkie dzieci niepełnosprawne jest uczucie.

Dotyk, uścisk, pocałunek w policzek jakikolwiek znak,że je cenisz, szanujesz, wierzysz w nie

to właśnie sprawia, że promienieją”.

 

      Dnia 2 kwietnia 2019 r. obchodziliśmy Dzień Integracji z Osobami Niepełnosprawnymi. Dzień Integracji to święto człowieka- każdego człowieka….. Integracja pozwala włączać młodzież niepełnosprawną w zróżnicowane środowisko rówieśnicze i zapewnia powszechną edukację w pełni zaspokajającą psychiczne, intelektualne i społeczne potrzeby uczniów. Ta idea pomaga również nam wszystkim- młodym i dorosłym dostrzegać w życiu prawdziwe, nieprzemijające wartości: dobro, piękno i miłość.

      W tym  dniu w naszej szkole przygotowano wiele atrakcji skierowanych do wszystkich uczniów, bez względu na wiek. Zaciekawienie wzbudziła wystawa tematyczna, która pomogła nam uświadomić sobie, co wiemy o niepełnosprawności. Uczniowie klas VIII i III gimnazjum obejrzeli prelekcje filmów przybliżających tematykę niepełnosprawności. Uczestniczyli również w interaktywnym quizie, do którego rozwiazywania przystępowali z ochotą. Quiz miał charakter rywalizacji między klasami. Miłym zaskoczeniem było, że wszystkie klasy zdobyły 100 % udzielając poprawnych odpowiedzi.

       Dzięki takim dniom każdy z nas mógł zobaczyć, jak trudno jest osobom niepełnosprawnym normalnie funkcjonować oraz wykonywać najprostsze czynności, nad którymi zdrowi ludzie niewiele się zastanawiają. Poznaliśmy walkę, jaką staczają oni z samym sobą w codziennym życiu. Niepełnosprawni starają się jednak żyć normalnie. Pracują, poruszają się po mieście, uczęszczają do szkół i uczelni. Bardzo pomagają im w tym  specjalne sprzęty techniczne oraz życzliwość zdrowych osób. Te spotkania uświadomiły wszystkim, że człowiek niepełnosprawny może spełniać swoje pasje i marzenia, a zadaniem ludzi zdrowych, jest mu w tym pomagać, towarzyszyć.

       Obchody Dnia Integracji z Osobami Niepełnosprawnymi cieszyły się dużym zainteresowaniem i pokazały, że młodzi ludzie są bardzo wrażliwi na potrzeby osób niepełnosprawnych, w pełni je akceptują i są otwarci na współpracę.

Czytaj więcej o: POZNAJ, ZANIM OCENISZ

Wycieczka na Uniwersytet Wrocławski

2019-03-25

   19 marca 45 uczniów naszej szkoły  brało udział w wycieczce autokarowej na Uniwersytet Wrocławski na Wydział Fizyki.

   Uczestniczyliśmy w prezentacjach doświadczeń fizycznych związanych z energią, z którą wiąże się siła. Siła to wielkość wektorowa, która jest miarą oddziaływania mechanicznego innych ciał na dane ciało. Jest to oddziaływanie, które może nadać ciału przyspieszenie. Energia jest miarą różnych rodzajów ruchu i miarą zdolności ciał do ruchu. Energia dzieli się na mechaniczną, wewnętrzną, elektromagnetyczną. Dowiedzieliśmy się, że w mechanice rozróżniamy  dwa rodzaje energii: kinetyczną i  potencjalną.

   Ważną sprawą jest także zasada zachowania energii, która narzuca ograniczenia na możliwość pozyskania i na przechodzenie energii z jednej formy w inną.  Wykładowca wraz z asystentami pokazali nam mnóstwo doświadczeń prezentujących różne rodzaje energii i przemiany różnych energii w inne.

   Po wykładzie pojechaliśmy na obiad do kompleksu handlowego „Magnolia”. Powrót do domu wydłużył sią o ponad godzinę czekania w korku  podczas wyjazdu z Wrocławia. Mimo opóźnienia wróciliśmy zadowoleni z wycieczki, a zdobyta wiedza pomoże nam na egzaminie, na lekcjach fizyki, ale także w życiu codziennym.

 

 

Czytaj więcej o: Wycieczka na Uniwersytet Wrocławski

APEL PODSUMOWUJĄCY I SEMESTR

2019-02-18

Zakończył się pierwszy semestr roku szkolnego 2018/ 2019, czas więc na podsumowanie aktywności naukowo- dydaktycznej naszych uczniów.
W piątek 25 stycznia, w auli odbył się apel, podczas którego zaprezentowani zostali uczniowie, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce i zachowaniu oraz o wysokiej frekwencji. Przedstawiony też został ranking klas.

Dumą szkoły jest dziewięciu uczniów, którzy uzyskali średnią z nauczania 5,0 i wyżej oraz wzorowe zachowanie, równocześnie zapracowali na zaszczytny tytuł  Primus Inter Pares. Należą do nich:

- reprezentantka klasy 8b Julia Pater (średnia 5,11), która od jesieni nosi też przyznany   przez Marszałka Województwa Opolskiego zaszczytny tytuł  Prymusa Opolszczyzny;

- reprezentanci klasy 3a - Michał Wielgus (5,2) i Gabriel Skrzypczak (5,06)

- reprezentanci klasy 3b- Martyna Motyka (5,19) i Natalia Ziółkowska (5,06)

Martyna otrzymała za osiągnięcia w roku szkolnym 2017/2018 stypendium naukowe z  rąk Marszałka Województwa Opolskiego w ramach programu „Wspieramy najlepszych II”.

- reprezentanci klasy 3c - Julia Matuszna i Adam Rzepka ze średnią 5,0

- reprezentanci klasy 3e - Gabriela Kubka (5,19) i Wiktoria Paluch (5,13)        

W społeczności szkolnej są też uczniowie, którym niewiele zabrakło do najwyższego wyróżnienia, nie mniej ich osiągnięcia są również imponujące, ponieważ uzyskali średnią z nauczania powyżej 4,75.

Należą do nich:

- z klasy 8b- Katarzyna Łaptas (średnia 4,86)

- z klasy 3d- Karol Gąsiorek (4,87) i Mikołaj Sierszeń (4,81)

- z klasy 3e- Anna Kalisz (4,94), Oliwia Bugno, Patryk Miłkowski, Milena Smółka (4,88),

Kacper Soszek (4,84).

Ważnym aspektem życia szkolnego jest umiejętność zachowania się w każdej sytuacji: w stosunku  do kolegów, nauczycieli, pracowników obsługi.  Promujemy w naszej szkolete zachowania, które nie godzą w dobro drugiego człowieka, a są wyrazem szacunku do niego. Premiowane są wszelkie przejawy aktywności społecznej, koleżeńskość, wysoka kultura osobista.

Prawie 38% naszych uczniów sprostało tym najwyższym wymaganiom i uzyskało zachowanie wzorowe. Najwięcej- z klasy 3e (11) i klasy 3d (9). Są to:

- z klasy 8a: Wiktor Caputa, Martyna Kubas

- z klasy 8b: Katarzyna Łaptas, Julia Pater

- z klasy 3a: Alicja Czajkowska, Aleksandra Kania, Patryk Olszewski, Gabriel Skrzypczak,  Michał Wielgus, Edyta Żyrek

- z klasy 3b: Elżbieta Górnik, Martyna Jasińska, Martyna Motyka, Julia Odziomek,   Natalia Ziółkowska

- z klasy 3c: Julia Matuszna, Wiktoria Rurańska, Adam Rzepka

- z klasy 3d: Karol Gąsiorek, Kinga Jarco, Wojciech Kuśmierek, Tomasz Lelek,  Klaudia Mokrzycka, Lilianna Nocoń, Żaneta Roman, Mikołaj Sierszeń,   Szymon Sukiennik

- z klasy 3e: Klaudia Braszka, Oliwia Bugno,  Anna Kalisz, Gabriela Kubka, Patryk Miłkowski,  Wiktoria Paluch,  Maria Rolka,  Milena Smółka,  Kacper Soszek,

Michał Śmietański, Wojciech Zając

Wysokim wynikom nauczania sprzyja systematyczne uczęszczanie na zajęcia lekcyjne. Są  w naszej szkole uczniowie, którzy wykazali się niezwykłą pilnością w uczęszczaniu do  szkoły w pierwszym semestrze. Ich frekwencja wynosiła od 99 do 100%. Należą do nich:

- klasa 8b-  Michał Wójcik

- klasa 3a – Przemysław Gembara, Bartłomiej Kowal, Maciej Olejnik, Gabriel Skrzypczak

- klasa 3b – Julia Odziomek, Jakub Olejnik, Ewa Skotnicka, Natalia Ziółkowska

- klasa 3c-  Katarzyna Tur, Adam Rzepka

- klasa 3e-  Kamil Bodzioch, Weronika Kucharska                    

 

A teraz nieco szkolnej statystyki:

- najwyższą średnią z nauczania uzyskała klasa 3e- 4,2.

            miejsce II- 3a- 3,8;  III- 3d- 3,7;  IV- 3b i 3c- 3,6;  V- 8b - 3,4  i VI-  8a- 2,8.

- najwyższą średnią z zachowania uzyskała klasa 3d- 5,46, tuż za nią klasa 3e ze średnią 5,32

            miejsce III- 3b- 4,6; IV- 3a- 4,4; V- 3c i 8b- 4,1  ; VI- 8a- 3,7.

najwyższą frekwencję- 94%- uzyskały klasy 3d i 3e, najniższą- 80% klasa 8a.

 

Wyróżnionych uczniów nagrodzono brawami. Szczególne gratulacje złożyła uczniom Pani Dyrektor Urszula Marszałek.

W związku ze zbliżającymi się feriami zaproszony gość - funkcjonariusz Policji, przedstawił najważniejsze zasady bezpieczeństwa, o których pamiętać powinni wszyscy podczas zimowego wypoczynku.

Na drugi semestr życzymy wszystkim uczniom wytrwałości w dalszej pracy, otwartych umysłów i serc, sukcesów i  radości!

 

 

 

Czytaj więcej o: APEL PODSUMOWUJĄCY I SEMESTR

PIEKŁO-NIEBO

2019-01-24

22 stycznia 2019 r.  grupa uczniów realizujących zadanie 6 w projekcie „Gimnazjum Marzeń” uczestniczyła w spektaklu „PIEKŁO-NIEBO”  w Teatrze Lalek we Wrocławiu. 

Tekst sztuki Marii Wojtyszko wyreżyserował  Jakub Krofta. Futurystyczną scenografię przygotowała Matylda Kotlińska.

Wypełniona po brzegi sala widzów poznała historię  mamy  siedmioletniego Tadzia, która trafia
do nieba, ale postanawia, że nie podporządkuje się losowi, tylko wróci na ziemię do swojego synka. W trakcie podróży z zaświatów poznaje diabła, który chciałby zostać człowiekiem, archanioła,
który kiedyś był człowiekiem oraz własnego tatę,  który jest tylko połową człowieka.

„PIEKŁO-NIEBO” to pięknie przygotowana sztuka. To spektakl o miłości i przemianach, które musimy akceptować, by żyć pełnią życia. Nasi uczniowie byli nią zachwyceni, ponieważ pierwszy raz uczestniczyli w sztuce interaktywnej z publicznością. Byli zachwyceni także budynkiem Teatru.

Czytaj więcej o: PIEKŁO-NIEBO

JAK DZIAŁA SAMORZĄD UCZNIOWSKI? KRÓTKA RELACJA Z OSTATNICH TYGODNI.

2018-12-19
 1.       Świętowaliśmy Dzień Nauczyciela- przygotowaliśmy życzenia dla wszystkich pracowników szkoły .
 2.       Akcja „Światełko pamięci” przypomniała o tych, którzy odeszli. Zebrane w szkole znicze zostały zapalone na paczkowskim cmentarzu.
 3.       Niektórzy obchodzili też Halloween- odpowiednia sceneria zawitała na korytarzu I piętra.
 4.       Ogłoszona zbiórka karmy  dla piesków ze schroniska spotkała się z dużym odzewem – zebraliśmy ponad 100 kg karmy, która wkrótce pojedzie do Konradowej.
 5.       Zadbaliśmy o podniebienia naszej młodzieży- pyszne tosty rozchodziły się w mgnieniu oka, a dochód ze sprzedaży przeznaczony został na szkolne Mikołajki.
 6.       Zbliżają się święta Bożego Narodzenia- dekorujemy więc otoczenieJ ten miły czas przywołują pięknie ubrane uczniowskie choinki: na I piętrze i na podwórku.

 

Samorząd Uczniowski przesyła życzenia wesołych, pogodnych Świąt!

Czytaj więcej o: JAK DZIAŁA SAMORZĄD UCZNIOWSKI? KRÓTKA RELACJA Z OSTATNICH TYGODNI.

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY: "CZY ZNASZ HARREGO POTTERA?"

2018-12-18

Pod takim tytułem biblioteka szkolna przeprowadziła konkurs czytelniczy.

Konkurs pt. „Czy znasz Harrego Pottera?” odbył się 11.12.2018r. na 6 godzinie lekcyjnej. Wzięli z nim udział uczniowie klas ósmych  i trzecich gimnazjalnych. Liczba uczestników wynosiła 11 osób.

Celem konkursu była zarówno popularyzacja twórczości J. K. Rowling,
jak i rozwijanie zainteresowań współczesna literaturą młodzieżową, rozbudzanie motywacji do czytania książek, rozwijanie wyobraźni oraz poszukiwanie literackich wzorców i wartości istotnych w duchowym życiu człowieka.

Pytania były proste, ale podchwytliwe. Poprawne rozwiązanie testu wymagało dobrego zapoznania się
z całą serią książek o Harrym Potterze.

Oto lista laureatów:

1. Jakub Olejnik                            kl.3b       46 p. -   I miejsce

2. Wiktoria Rurańska                     kl.3c       43 p.  -  II miejsce       

3. Milena Smółka                           kl.3e       40 p.  -  III miejsce

 

ZWYCIĘZCOM KONKURSU - GRATULUJEMY!

Czytaj więcej o: SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY: "CZY ZNASZ HARREGO POTTERA?"

PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT

2018-12-06

4 grudnia 2018 r. w siedzibie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Więź" odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza pomagali podopiecznym w przygotowaniu opakowań na świąteczne prezenty.

W miłej i pełnej zaangażowania atmosferze  malowaliśmy, wycinaliśmy dziurkaczami, tworzyliśmy szablony, przyklejaliśmy i przyczepialiśmy ozdoby bożonarodzeniowe. Mamy nadzieję, że przygotowane prace przyczynią się do pojawienoia się uśmiechu na twarzach obdarowywanych osób.

Czytaj więcej o: PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT

DLACZEGO WARTO UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH?

2018-12-06

27 listopada 2018r. odbył się w naszej szkole happenig oraz wystawa pt.: „DLACZEGO WARTO UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH?

Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jakie korzyści płyną z nauki języków obcych. Nie jest żadną tajemnicą, że w dzisiejszych czasach języki trzeba znać – w ten sposób podwyższa się swoje kwalifikacje zawodowe, zwiększa szansę na awans, można skutecznie komunikować się podczas wyjazdu za granicę. Język obcy, szczególnie angielski
oraz niemiecki, towarzyszy nam praktycznie na co dzień – w mediach –Internecie, telewizji, w przestrzeni publicznej – w reklamach, na plakatach, opakowaniach produktów.
Świat, który nas otacza, wciąż się zmienia, stawia coraz wyższe wymagania. Nauka języków to nieodzowny element dzisiejszej rzeczywistości!

Czytaj więcej o: DLACZEGO WARTO UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH?