Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

godło
Jesteś tutaj: Start / Biblioteka / Wydarzenia

Wydarzenia

 

Artykuły

WYSTAWA KSIĄŻKI W BIBLIOTECE

2019-10-22

„Kto czyta – żyje wielokrotnie. Kto zaś z książkami obcować nie chce -  na jeden żywot jest skazany.”

Te słowa Józefa Czechowicza były mottem naszej wystawy.

Na przygotowanej w ramach październikowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wystawie książki pojawiły się wydania o książkach, między innymi: „Z dziejów nauki
o książce”, „I książki mają swoją historię”, „Najdawniejsze zabytki języka języka polskiego”. Zostały także zaprezentowane perełki naszego księgozbioru w postaci: „Jak powstaje książka” Jana Kuglina wydana przez Państwowe Wydawnictwo Książek Szkolnych z 1933 roku, „Pochodnie w mroku” Antoniego Lange z 1927 wydana przez „Bibliotekę Domu Polskiego”, reprodukcję pierwodruku „Żywota Ezopa Frygi mędrca obyczajnego” z 1578 r. oraz reprodukcja karty z „Psałterza floriańskiego” z przełomu XIV i XV w.

Przebywający na przerwach uczniowie chętnie przeglądali zaprezentowane na wystawce książki.

 

Czytaj więcej o: WYSTAWA KSIĄŻKI W BIBLIOTECE

Konkurs plastyczny „WARZYWA BRZECHWY NA WESOŁO” rozstrzygnięty

2019-10-22

Dnia 8 października biblioteka szkolna w ramach święta Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych ogłosiła konkurs plastyczny  „WARZYWA BRZECHWY NA WESOŁO”.

W konkursie wzięły udział klasy I-III. Komisja  przyznała następujące miejsca:

I miejsce- Klasa IA, IB

II miejsce- Klasa IIB, IIA

III miejsce- Klasa IIIA, IIB

Wszystkie klasy otrzymały podziękowania oraz dyplomy pamiątkowe. Najpiękniejsze prace zostały zaprezentowane społeczności szkolnej na wystawie na korytarzu szkolnym.

Czytaj więcej o: Konkurs plastyczny „WARZYWA BRZECHWY NA WESOŁO” rozstrzygnięty

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

2019-10-22

Kolejny raz na całym świecie w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To święto od 1999 roku jest organizowane przez: Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego IASL. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. Przyłączając się do obchodów tego wydarzenia nasza biblioteka szkolna przygotowała wystawę o książce, przyjęcie pierwszoklasistów w poczet nowych czytelników, konkurs plastyczny dla klas młodszych: „Warzywa Brzechwy na wesoło” oraz wystawę o naszej nowej polskiej noblistce Oldze Tokarczuk.

Czytaj więcej o: MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Dzień Głośnego Czytania

2019-10-08

    W ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, który obchodzony jest 29 września od 2001 roku  z inicjatywy Polskiej Izby Książki nasza szkoła przeprowadziła akcję głośnego czytania w klasach I-III. Do klas drugich uczennice klasy VIII a dotarły w piątek 27 września z opowiadaniami  z „Gangu słodziaków”, trzecie klasy poznały historie zwierzątek z zielonego lasu 30 września, a pierwszaki  zaznajomiły się ze słodziakami 1 października 2019 r. podczas uroczystości pasowania na czytelnika naszej biblioteki szkolnej.

    Tą akcją chcemy promować głośne czytanie dzieciom, ponieważ to ono właśnie rozwija wyobraźnię, język i pamięć, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. A poza tym spotkania takie integrują naszych uczniów.

    Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

    Po lekturze dzieci odpowiadały na pytania związane z życiem zwierzaków-słodziaków oraz kolorowały szkice zwierzątek-pluszaków.

Czytaj więcej o: Dzień Głośnego Czytania

Pasowanie na czytelnika

2019-10-07

    Dnia 1  października 2019 r. odbyło się uroczyste pasowanie klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcanie najmłodszych uczniów
do korzystania z biblioteki i wypożyczania książek.

    Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, wysłuchali w ramach Dnia Głośnego Czytania, który obchodzimy 29 września, opowiadań z „Gangu słodziaków” „Wielki koncert” oraz „Latająca mysz” w wykonaniu uczennic z klasy VIII a: Katarzyna Marass, Wiktoria Zając Amelia Twerd, Aleksandra Brodziak, Natalia Kurowska.

    Po lekturze dzieci odpowiadały na pytania związane z życiem słodziaków z zielonego lasu oraz kolorowały szkice zwierzątek-pluszaków. W związku z tym, że wszyscy pierwszoklasiści pięknie odpowiadali i kolorowali, można było przejść do biblioteki na „Spotkanie z książką”, by poznać  bibliotekę i jej funkcjonowanie.

    Przedstawiono regały z książkami dla klas pierwszych, omówiono zasady wypożyczania książek. Dzieci dowiedziały się także, jakie są ,,życzenia książek”, jak należy dbać o nie i czego nie wolno robić czytając książkę.

    Następnie przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani  bibliotekarka dokonała pasowania każdego z uczniów. Na dowód tego wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy. A najpiękniej pokolorowane słodziaki zawisły na gazetce ściennej obok mądrej sowy.

    Spotkanie przebiegło w miłej i przyjemnej atmosferze.

Czytaj więcej o: Pasowanie na czytelnika