Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

godło
Jesteś tutaj: Start / Biblioteka / Wydarzenia

Wydarzenia

 

 

Artykuły

AKCJA: "UWOLNIJ KARTKĘ, WYŚLIJ ŻYCZENIA"

2019-12-17

Od 2 grudnia 2019 r. nasza biblioteka w ramach akcji: "Uwolnij Kartkę, wyslij życzenia" przeprowadza pogadanki nt tej ginącej już tradycji wysyłania kartek świątecznych. Uczniowie dowiedzieli się, skąd wzięła się tradycja wysyłania kartek z życzeniami, podczas zajęć plastycznych sami stworzyli kartki, piasli życzenia, w bibliotece przygotowano wystawę kartek świątecznych.

 

Czytaj więcej o: AKCJA: "UWOLNIJ KARTKĘ, WYŚLIJ ŻYCZENIA"

PODSUMOWANIE AKCJI: "TYSIĄC POWODÓW, BY CZYTAĆ"

2019-12-11

 „EMPIK” podsumował akcję  „Tysiąc powodów by czytać”,  w której wzięliśmy udział. Do tegorocznej czwartej już edycji konkursu zgłosiło się 550 szkół podstawowych z całego kraju,  podczas elektronicznego głosowania oddano w sumie 925 066 głosów. Zwycięskie szkoły  zgodnie z regulaminem podzielone  zostały na dwie kategorie: szkoły do 120 i szkoły ponad 120 uczniów i w tych kategoriach wybrano po pięć placówek, do których przekazane zostaną książki. Niestety nie zdobyliśmy 1000 książek dla naszej biblioteki.
        Niemniej jednak wszystkim osobom, które oddały głosy na naszą placówkę jeszcze raz bardzo dziękujemy.

O podsumowaniu akcji  można poczytać na stronie:  https://www.empik.com/biblioteki/wyniki-glosowania

Czytaj więcej o: PODSUMOWANIE AKCJI: "TYSIĄC POWODÓW, BY CZYTAĆ"

WYSTAWA O NOWEJ POLSKIEJ NOBLISTCE - OLDZE NAWOI TOKARCZUK

2019-10-24

Biblioteka szkolna zorganizowała wystawę o bardzo ważnym wydarzeniu dla literatury polskiej – polska pisarka Olga Nawoja Tokarczuk 10 października 2019 r. otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Naszym uczniom przybliżyliśmy sylwetką polskiej pisarki informacjami o jej życiu, twórczości, publikacjach, osiągnięciach, nagrodach. Nie wszyscy wiedzieliśmy, że jej utwory były już tłumaczone na 20 języków, albo że wiele jej prac doczekało się już ekranizacji, np.

  • „Numery” spektakl Teatru Telewizji; w roli Miss L. wystąpiła Ewa Dałkowska;
  • „Skarb”, spektakl Teatru Telewizji na motywach fragmentów powieści Dom dzienny, dom nocny; w roli Krystyny Popłoch wystąpiła Maja Ostaszewska;
  • „E.E.”, spektakl Teatru Telewizji; w roli Erny Eltzner wystąpiła Agata Buzek;
  • „Żurek”, 2003, w reżyserii Ryszarda Brylskiego;
  • „Aria Diva”, 2007, w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej;
  • W 2016 roku Agnieszka Holland wraz z Kasią Adamik zekranizowały powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych” jako film „Pokot”.

Nie tylko uczniowie i pracownicy szkoły zatrzymywali się przy wystawie, ale także wielu rodziców z zaciekawieniem zapoznawało się z  życiem i  karierą autorskiej naszej nowej noblistki.

Czytaj więcej o: WYSTAWA O NOWEJ POLSKIEJ NOBLISTCE - OLDZE NAWOI TOKARCZUK

WYSTAWA KSIĄŻKI W BIBLIOTECE

2019-10-22

„Kto czyta – żyje wielokrotnie. Kto zaś z książkami obcować nie chce -  na jeden żywot jest skazany.”

Te słowa Józefa Czechowicza były mottem naszej wystawy.

Na przygotowanej w ramach październikowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wystawie książki pojawiły się wydania o książkach, między innymi: „Z dziejów nauki
o książce”, „I książki mają swoją historię”, „Najdawniejsze zabytki języka języka polskiego”. Zostały także zaprezentowane perełki naszego księgozbioru w postaci: „Jak powstaje książka” Jana Kuglina wydana przez Państwowe Wydawnictwo Książek Szkolnych z 1933 roku, „Pochodnie w mroku” Antoniego Lange z 1927 wydana przez „Bibliotekę Domu Polskiego”, reprodukcję pierwodruku „Żywota Ezopa Frygi mędrca obyczajnego” z 1578 r. oraz reprodukcja karty z „Psałterza floriańskiego” z przełomu XIV i XV w.

Przebywający na przerwach uczniowie chętnie przeglądali zaprezentowane na wystawce książki.

 

Czytaj więcej o: WYSTAWA KSIĄŻKI W BIBLIOTECE

POMÓŻ NAM WYGRAĆ 1000 KSIĄŻEK!

2019-12-11

Nasza szkoła  wzięła udział w konkursie plastycznym  ,,Tysiąc powodów, by czytać” – to okazja wspierająca szkolne biblioteki zorganizowana przez firmę Empik S.A.

Konkurs jest przeznaczony dla szkół podstawowych, a zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej  scenkę z wybranej przez uczniów książki. Celem konkursu jest wyłonienie 10 laureatów - bibliotek szkolnych.Konkurs jest przeprowadzony z wykorzystaniem mobilnej Aplikacji Empiku. Laureaci są wybierani na podstawie głosowania internetowego.

Głosowanie trwać będzie od 23.10.2019 r. do 28.11.2019 r.

Zwycięskie szkoły otrzymują: pakiet 1000 książek wybranych przez laureatów z listy tytułów przedstawionych przez organizatora.

Bardzo prosimy wszystkich mieszkańców naszej gminy, miłośników książek,  sympatyków  naszej szkoły o głos na naszą pracę. Chcemy wygrać 1000  książek dla naszych uczniów.Głosować można poprzez  darmową  mobilną aplikację MÓJ EMPIK. Aby oddać głos na naszą szkołę trzeba być uczestnikiem programu  Mój Empik.

Jak głosować?
W bazie danych należy wyszukać datę zgłoszenia szkoły: 18.10.2019 r., nazwę szkoły: Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jana Pawła II, miejscowość: Paczków.
Codziennie można oddać 1 głos. Alert aplikacji przypomina o możliwości oddania kolejnego głosu. Darmową aplikację EMPIK NA TELEFON można pobrać ze strony:  https://www.empik.com/biblioteki/zaglosuj.

Czytaj więcej o: POMÓŻ NAM WYGRAĆ 1000 KSIĄŻEK!

Konkurs plastyczny „WARZYWA BRZECHWY NA WESOŁO” rozstrzygnięty

2019-10-22

Dnia 8 października biblioteka szkolna w ramach święta Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych ogłosiła konkurs plastyczny  „WARZYWA BRZECHWY NA WESOŁO”.

W konkursie wzięły udział klasy I-III. Komisja  przyznała następujące miejsca:

I miejsce- Klasa IA, IB

II miejsce- Klasa IIB, IIA

III miejsce- Klasa IIIA, IIB

Wszystkie klasy otrzymały podziękowania oraz dyplomy pamiątkowe. Najpiękniejsze prace zostały zaprezentowane społeczności szkolnej na wystawie na korytarzu szkolnym.

Czytaj więcej o: Konkurs plastyczny „WARZYWA BRZECHWY NA WESOŁO” rozstrzygnięty

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

2019-10-22

Kolejny raz na całym świecie w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To święto od 1999 roku jest organizowane przez: Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego IASL. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. Przyłączając się do obchodów tego wydarzenia nasza biblioteka szkolna przygotowała wystawę o książce, przyjęcie pierwszoklasistów w poczet nowych czytelników, konkurs plastyczny dla klas młodszych: „Warzywa Brzechwy na wesoło” oraz wystawę o naszej nowej polskiej noblistce Oldze Tokarczuk.

Czytaj więcej o: MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Dzień Głośnego Czytania

2019-10-08

    W ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, który obchodzony jest 29 września od 2001 roku  z inicjatywy Polskiej Izby Książki nasza szkoła przeprowadziła akcję głośnego czytania w klasach I-III. Do klas drugich uczennice klasy VIII a dotarły w piątek 27 września z opowiadaniami  z „Gangu słodziaków”, trzecie klasy poznały historie zwierzątek z zielonego lasu 30 września, a pierwszaki  zaznajomiły się ze słodziakami 1 października 2019 r. podczas uroczystości pasowania na czytelnika naszej biblioteki szkolnej.

    Tą akcją chcemy promować głośne czytanie dzieciom, ponieważ to ono właśnie rozwija wyobraźnię, język i pamięć, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. A poza tym spotkania takie integrują naszych uczniów.

    Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

    Po lekturze dzieci odpowiadały na pytania związane z życiem zwierzaków-słodziaków oraz kolorowały szkice zwierzątek-pluszaków.

Czytaj więcej o: Dzień Głośnego Czytania

Pasowanie na czytelnika

2019-10-07

    Dnia 1  października 2019 r. odbyło się uroczyste pasowanie klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcanie najmłodszych uczniów
do korzystania z biblioteki i wypożyczania książek.

    Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, wysłuchali w ramach Dnia Głośnego Czytania, który obchodzimy 29 września, opowiadań z „Gangu słodziaków” „Wielki koncert” oraz „Latająca mysz” w wykonaniu uczennic z klasy VIII a: Katarzyna Marass, Wiktoria Zając Amelia Twerd, Aleksandra Brodziak, Natalia Kurowska.

    Po lekturze dzieci odpowiadały na pytania związane z życiem słodziaków z zielonego lasu oraz kolorowały szkice zwierzątek-pluszaków. W związku z tym, że wszyscy pierwszoklasiści pięknie odpowiadali i kolorowali, można było przejść do biblioteki na „Spotkanie z książką”, by poznać  bibliotekę i jej funkcjonowanie.

    Przedstawiono regały z książkami dla klas pierwszych, omówiono zasady wypożyczania książek. Dzieci dowiedziały się także, jakie są ,,życzenia książek”, jak należy dbać o nie i czego nie wolno robić czytając książkę.

    Następnie przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani  bibliotekarka dokonała pasowania każdego z uczniów. Na dowód tego wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy. A najpiękniej pokolorowane słodziaki zawisły na gazetce ściennej obok mądrej sowy.

    Spotkanie przebiegło w miłej i przyjemnej atmosferze.

Czytaj więcej o: Pasowanie na czytelnika