DLA NIEPODLEGŁEJ…

„Niepodległa, niepokorna,

Zawsze była, będzie, jest.

Uskrzydlona bielą Orła,

Bije rytmem naszych serc.

Niepodległa, niepokorna,

Już nie zniknie nigdy z map,

Bo jest nasza, bo jest wolna,

Bo na imię Polska, Polska ma.”

W dniu 8 listopada 2019 roku świętowaliśmy podczas uroczystej akademii 101 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń historycznych. Uczniowie klas VII przedstawili koleje losu naszego kraju w drodze do niepodległości. Recytacja wierszy oraz wspaniałe pieśni patriotyczne przybliżyły historię Polski, bohaterstwo żołnierzy i rolę marszałka Piłsudskiego w tamtym czasie. Oddaliśmy hołd tym, którzy zginęli, abyśmy mogli cieszyć się wolnością.

O godzinie 11.11 wszyscy odśpiewaliśmy uroczyście nasz hymn narodowy, włączając się tym samym w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”. Odświętne stroje galowe podniosły rangę tego wydarzenia.

To właśnie 11 listopada sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków, pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten, dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Dzięki takiej lekcji patriotyzmu uczniowie mieli okazję uświadomić sobie, że warto również dziś kultywować pamięć o przodkach, jak także interesować się rodzimą kulturą oraz historią. Natomiast godło, flaga, hymn są od wieków najpiękniejszymi symbolami naszej polskości, dumy oraz tożsamości.