Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

godło

W ŚWIECIE HOBBITÓW, KRASNOLUDÓW, CZARODZIEJÓW I TROLLI

„Wiodą, wiodą drogi w świat,
Wśród lesistych gór zieleni,
W mrocznych grotach znacząc ślad,
Wśród zbłąkanych mknąc strumieni.
Poprzez zimny biały śnieg,
Łąki kwietne i majowe,
Omijając skalny brzeg
I pagóry księżycowe.
Wiodą, wiodą drogi w świat,

Pod gwiazdami mkną na niebie
-Choć wędrować każdy rad,
W końcu wraca w dom, do siebie.
Oczy, które ognia dziw
Oglądały i pieczary,
Patrzą czule w zieleń niw
I kochany domek stary.”

 

18 października 2019 roku klasy Va i Vb wybrały się do Ziębic, by obejrzeć spektakl teatralny pod tytułem „Hobbit, czyli tam i z powrotem” przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia.

      Któż z nas nie zna ponadczasowej powieści mistrza literatury fantasy J. R. R. Tolkiena, o przygodach odważnego hobbita Bilbo Bagginsa pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. To wyśmienite dzieło opowiada o przygodach tytułowego bohatera oraz jego niezwykłych przyjaciół: czarodzieja Gandalfa i odważnych krasnoludów. Podczas swojej podróży muszą stawić czoło wielu niebezpieczeństwom: przechytrzyć ogromnych goblinów, przeciwstawić się groźnym wargom i pająkom. A wszystko po to, aby na końcu drogi dotrzeć do podziemnych kopalni, w których przerażający smok Smaug zazdrośnie strzegł niewyobrażalnych skarbów.

    Jest to również przejmująca opowieść o przyjaźni, poświęceniu, ale nade wszystko o odwadze głównego bohatera. Dzięki czemu Bilbo wraca cało do ukochanego domu bogatszy nie tylko o nowe doświadczenia i grono wiernych przyjaciół, ale także bezcenny, tajemniczy oraz magiczny pierścień. Ci, którzy mieli tą niezwykłą przyjemność oglądania ekranizacji tej powieści na dużym ekranie bądź w zaciszu domowym, na pewno zastanawiają się jak z powieści J. R. R. Tolkiena można zrobić kameralna inscenizację. Jednak okazuje się, że to karkołomne przedstawienie w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji daje szansę opowiedzenia przygód pana Bagginsa w zupełnie inny sposób.

      Młody i niedoświadczony bohater pokonując liczne niebezpieczeństwa i stawiając czoła własnym słabościom, „dorasta”, dowiaduje się wiele o sobie samym, sprawdza granice własnych możliwości, poznaje smak klęski i wygranej.

       Młodzi widzowie, którzy odbyli magiczna wyprawę do Śródziemia Trzeciej Ery, przekonali się, że i dzisiaj w każdym z nas drzemie coś z małego, dzielnego hobbita. Duże wrażenie zrobiła na młodej publiczności charakteryzacja sceniczna, dzięki której baśniowe postaci- krasnoludy, hobbici, trolle czy elfy stawały się na chwilę rzeczywistością.

Spektakl teatralny wywołał zachwyt wśród widzów i przeniósł ich na kilkadziesiąt minut w świat niezwykłej, Tolkienowskiej wyobraźni.