Akcja "I my kodujemy"

Code Week to społeczna inicjatywa, podczas której europejskie państwa organizują różnorodne wydarzenia związane z programowaniem. Od lat Ministerstwo Cyfryzacji wspiera tę inicjatywę.

Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy kochają programowanie.

Zagadnienie nauki programowania z roku na rok przybiera na sile ze względu na rosnące potrzeby rynku pracy i walory edukacyjne, takie jak rozwój umiejętności analitycznego i logicznego myślenia. To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką.

Nasza szkoła skusiła się na akcję Code Week i zorganizowała kilka działań związanych z programowaniem pod nazwą „I my kodujemy”. Wszyscy nauczyciele w dniach od 7 października do 18 października na swoich lekcjach zwiększają liczbę zadań, ćwiczeń rozwijających logiczne myślenie w postaci zagadek, rebusów, szarad, krzyżówek, ćwiczeń problemowych. Podczas zajęć świetlicowych uczniowie rozwiązują zagadki logiczne, matematyczne. W pracowni informatyki uczniowie wykonali gazetkę ścienną podkreślającą walory informatyki, robotyki, grafiki komputerowej. W klasach I-III na zajęciach informatyki przeprowadzono lekcje grafiki komputerowej. Bawiliśmy się z klasami trzecimi w kodowanie na wolnym powietrzu. Klasy 2 a, 2b, 3a, 3b wytypowały pięcioosobowe drużyny do Szkolnego Konkursu „Mali Mistrzowie Programowania”, który odbył się 15 października 2019 r., zainteresowani uczniowie starszych klas mieli okazję poćwiczyć programowanie w języku Scratch podczas konsultacji z nauczycielami informatyki. Wszystkie ukierunkowane na kodowanie, grafikę komputerową zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.