WINNIŚMY IM PAMIĘĆ I WDZIĘCZNOŚĆ SZCZERĄ - CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

W tym roku po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do pięknej i wartościowej akcji BohaterON.

Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas na wieczną wartę ostatni Powstańcy, którzy pełnia fundamentalna rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z bezpośredniej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek- akcja BohaterON pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób.

Przez miesiąc uczniowie naszej szkoły wraz z wolontariuszami i podopiecznymi Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Więź przygotowywali kartki z życzeniami dla Powstańców. Przeprowadzone- w oparciu o pomoce dydaktyczne- lekcje wychowawcze, pozwoliły wprowadzić dzieci i młodzież w tematykę Powstania Warszawskiego i losy Powstańców. Dzięki dostępnym materiałom uczniowie mogli zgłębić historię adresatów swoich kartek oraz relacje z tamtych wydarzeń żyjących wciąż naocznych świadków, a przede wszystkim poznać przesłanie, jakie walczący Powstańcy chcieliby pozostawić młodym Polakom.

W akcję mocno zaangażowali się uczniowie klasy Va, którzy chcieli uhonorować uczestników Powstania Warszawskiego- pokazać, że pamiętają o ich heroizmie i poświęceniu. Liczymy na to, że ich kartki i listy dostarczą odbiorcy wielu wzruszeń oraz radości.

Dziś czekamy na informację zwrotną. Mamy nadzieję, że nasze kartki, słowa, życzenia wywołają na ustach Powstańców uśmiech i udowodnią, że młode pokolenie pamięta i dziękuje za ich odwagę oraz poświęcenie.

Udział w kampanii BohaterON- włącz historię dał szansę na nawiązanie dialogu pokoleń i pozwolił wyrazić wdzięczność, szacunek oraz pamięć- wartości, o których wobec walczących o wolna Polskę, nigdy nie powinniśmy zapomnieć.

Z wolą walki w sercu, światłem lśniącym nawet w cieniu,

z biało- czerwoną opaską, wyeksponowaną na ramieniu…

Szedł powstaniec dumnie ku swojemu przeznaczeniu.

Głowę trzymał wysoko, wzrok skierowany przed siebie,

tyle nadziei i wiary, w człowieku nic nie pogrzebie.

Mogli go gnębić, karać, obrzucać obelgami,

jednak on swej Ojczyzny żadnym czynem nie splamił.

Szedł mały chłopiec ulicą hełm mu spadał na oczy,

nie zaznawszy jeszcze życia, po wolność śmiało kroczył.

Choć wielki smutek nie przestawał mu doskwierać,

szeptał: „za innych ludzi warto umierać…”

Ileż było nadziei w każdym z tych wielkich ludzi,

niechaj wspomnienie ich odwagi żar w Waszym sercu rozbudzi.

Każde powstanie, każda walka nawet jeśli z góry przegrana,

to dla nas poświęcenie i rzeka krwi przelana.

Byśmy mogli kochać, żyć

I człowiekiem WOLNYM być.