OSIEM LEKTUR NA ÓSME NARODOWE CZYTANIE

Od kilku lat do stałego kalendarza imprez w naszej szkole weszło prezentowanie przez uczniów najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. Narodowe Czytanie to akacja, która daje możliwość obcowania z wybitnymi utworami będącymi podstawą naszej kultury i tożsamości. Pozwala ono popularyzować czytelnictwo, zwrócić uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości.

16 września 2019 roku już po raz drugi do narodowego czytania pod hasłem „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie” dołączyła i nasza szkoła. W tym roku wybranych do czytania zostało osiem nowel polskich: „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza” oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego.

Utwory te charakteryzują się sprawnie skrojoną akcją główną, silnie udramatyzowaną i zdążającą do jednoznacznego rozwiązania. Chociaż napisane zostały w innych realiach społecznych, zawierają treści uniwersalne i nietracące na aktualności. Patronat honorowy nad Narodowym Czytaniem objęła Para Prezydencka.

Społeczność naszej szkoły również aktywnie włączyła się do udziału w tak niezwykle ważnym dla każdego Polaka wydarzeniu. Wszystkich obecnych powitała Dyrektor Szkoły- Urszula Marszałek i zaprosiła do wysłuchania fragmentów lektur. Podczas uroczystości zaprezentowano zatem fragmenty nowel: Bolesława Prusa „Katarynkę”, Elizy Orzeszkowej „Dobra Pani” i Marii Konopnickiej „Dym”. Osobami, które użyczyły swojego głosu w Narodowym Czytaniu byli: Dyrektor Szkoły Urszula Marszałek, Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Barabasz, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Paczkowie Halina Kruszewska, przedstawicielka Rady Seniorów Genowefa Konat, nauczyciele: Edyta Mazur, Grzegorz Wojtaszewski oraz uczniowie: Natalia Kurowska, Amelia Goryl, Julia Syrek, Nikola Witowska, Aleksandra Tomaszczuk, Aleksandra Brodziak, Wiktoria Zając, Oliwier Paraciej, Karol Kieliszek, Dawid Kloc.

Tego dnia uczniowie ubrali się w stroje nawiązujące do mody z XIX wieku, aby zebrani mogli poczuć klimat świata przedstawionego wybranych nowel. Spotkanie z wielką literaturą uatrakcyjniła prezentacja multimedialna stanowiąca „przejmującą ilustrację” epoki i czytanych tekstów, a lektorom towarzyszyła refleksyjna muzyka. To wszystko pozwoliło jeszcze głębiej zrozumieć sens i przesłanie utworów.

W związku z ogólnopolska akcją czytelniczą przygotowano wystawę utworów oraz zbiorów nowel, jakie znajdują się w księgozbiorze biblioteki szkolnej.

Po zakończonym czytaniu p. dyrektor podziękowała wszystkim za udział w tak ważnym wydarzeniu.

Narodowe Czytanie jest doskonałą okazją , aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej. Nowele to dzieła niepowtarzalne i - mimo niewielkich rozmiarów - doniosłe. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tej wspaniałej, krzewiącej kulturę języka polskiego, a tym samym ważnej dla Polaków akcji.