Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

godło

ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA

 

„Oczekiwanie, że coś miłego się wydarzy, to niemal połowa przyjemności”.

                                                                                                                       Ania Shirley

 

 

     Któż (zwłaszcza jeśli jest dziewczynką) nie zna Ani z Zielonego Wzgórza?! Ta, będąca bestsellerem, ponad 100 – letnia książka z początku XX wieku, wzrusza kolejne pokolenia. Tym razem została wykorzystana przez wrocławski Narodowy Teatr Edukacji i na jej kanwie powstał spektakl o takim samym tytule.

 

25 marca 2019 r. klasy IV a, IV b, V a, V b, VI a wybrały się do Ziębickiego Domu Kultury na spektakl teatralny „Ania z Zielonego Wzgórza”.

Ania Shirley, to nastoletnia bohaterka powieści Lucy Maud Montgomery, romantyczna, osobliwa dziewczynka walcząca o swoje marzenia, roztaczająca wokół siebie wielką radość i miłość. Jej przygody od lat zachwycają, bawią i wzruszają czytelników. To dziewczynka, która skradła serca swych opiekunów- Maryli i Mateusza- rozbawia do łez i pokazuje, że wiara w marzenia czyni cuda, a bycie damą nie zależy od ilości kwiatów na kapeluszu, ale od tego jak potrafimy wybrnąć z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji.

Z niecierpliwością oczekiwaliśmy momentu pojawienia się na scenie głównej bohaterki Ani- była dokładnie taka, jaką ją sobie wyobrażaliśmy. Rudowłosa gaduła o wyjątkowo bujnej wyobraźni, ale bardzo wrażliwa i dobra, romantyczka oraz wieczna optymistka. Ania w tym przedstawieniu została naszym przewodnikiem po Zielonym Wzgórzu i napełniła nasze serca radością!

Pomimo iż przygody romantycznej Ani Shirley nie są przykładem radosnych wątków życia człowieka, to jednak młoda publiczność była zachwycona sztuką, która nie tylko ich bawiła, ale również wzruszyła. Uczniowie dostrzegli w Ani swoją rówieśniczkę, której problemy i sposób zachowania wybitnie koresponduje z tym, czego sami doświadczają.

Sztuka skierowana jest do wielbicieli przemyśleń, górnolotnych słów, nieokiełznanych marzeń i pragnień, gorącego serca, temperamentu i szalonych pomysłów marchewkowej bohaterki – Ani Shirley. Można ją z pewnością polecić każdemu miłośnikowi teatru.